fbpx

ליווי משפטי למוכרים ולרוכשי דירה


רכישת דירה או נכס, בניגוד לרכישה של רכב למשל, זהו צעד בעל משמעות כספית רצינית, שלצידה גם משמעות רגשית לא קטנה. מרבית רוכשי הדירות אינם אנשי עסקים, אלא אנשים שבונים את ביתם, המקום שבו הם הולכים לחיות – שם מושקע כל הממון שלהם, כמו גם החלומות, החזון והעתיד. כמי שמלווים עסקאות מקרקעין, אנחנו מודעים היטב לחששות ולדאגות, שנובעים מהמשתנים הרבים שאינם מוכרים, מאספקטים נלווים כמו המשכנתא הצפויה, ומהיבטים נוספים שקשה לצפות.

בשלב הראשון תקבלו הסבר מעמיק ומקיף על התהליך הצפוי, שנועד להפיג את החששות. אילו בדיקות אנחנו הולכים לבצע, ממה מורכב ההליך, מהי מסגרת הזמנים ההגיונית, ומה נכון או לא נכון לעשות. למשל, מקרה שאנחנו נתקלים בו הרבה הוא הנחה המוצעת במחיר הרכישה תמורת תשלום אחד במזומן. בעוד האטרקטיביות של ההצעה ברורה, אנו מסבירים כי העסקה חייבת להיות מבוצעת בשלבים – כי הסיכון הטמון ברכש דירה במזומן ללא רישום בטאבו הוא גבוה.

בעסקאות מהסוג הזה יש מעט מאד מקום לסיכון, ועל כן יש לבצען בצורה מחושבת, יסודית, ועם תשומת לב לכל פרט. עורך דין מקרקעין יבדוק בין היתר האם הנכס רשום על שם המוכרים כהלכה, האם קיימת הערת אזהרה, האם הנכס “נקי” מעיקולים או שעבודים, ואם לא קיימים גורמים נוספים שעלולים לעכב או לפגוע בעסקה או בתשלומים.

הליווי שאנחנו מעניקים כולל גם את העסקה עצמה: החל מבדיקת תנאי השוק, דרך הרכב התשלומים, ועד למשא ומתן – לרבות סיוע וגישור חכם, שלעתים נדרשים במקרים של התנגדויות והתבצרות על עניינים לא מהותיים, כאלו שמעכבים את ביצוע העסקה. כאמור, זוהי עסקה רגישה מאד ובעלת משמעויות רבות לכל הצדדים, הרבה מעבר לפן המשפטי שלה.

כמשרד עו”ד המתמחה במקרקעין, ומי שליוו לאורך השנים מאות רבות של עסקאות נדל”ן, מעולם לא פגשנו שתי עסקאות זהות. בין אם מדובר בקניית בית, בהשכרת דירה או במכירת דירה – החשיבות של התאמת סוג העסקה וכלל התנאים המסוכמים במסגרתה (לרבות הרכב התשלומים) לשני הצדדים, היא מהותית להצלחתה. חוזים הם דבר אחד – אבל צריך לוודא שגם ניתן יהיה לעמוד בהם.

השכרת דירה

דירה להשקעה הפכה בשנים האחרונות לאחת מאפשרויות ההכנסה השכיחות ביותר בקרב זוגות צעירים ובכלל. אלא שקיים הבדל מהותי בין לקנות דירה לשימוש עצמי, לבין השכרת דירה. בעוד שוכרי דירה לרוב מוגנים מתוקף החוק, כמשכירי דירה, כמעט ואין גבול להפסד הפוטנציאלי שאתם נתונים לו.

בעת ניסוח חוזה שכירות חובה לתת את הדעת למגוון רחב של תחומים כמו כיצד נמנעים מאי פינוי של הדירה, מנזקים ומאירועים נוספים שלא תמיד נצפים מראש. חוזים סטנדרטיים מעניקים הגנה שטחית למדי, וכוללים חלק קטן מאד מהכלים המשפטיים העומדים לרשותכם כדי להגן על עצמכם. בעת ניסוח הסכם השכירות, יש חשיבות גם בהבנת הצרכים והיכולות של הצד שעמו אתם נקשרים בחוזה, שכן היכולת והרצון של שני הצדדים לעמוד בתנאי החוזה היא קריטית לכך שהעסקה שתחתמו תחזיק לאורך זמן. הכלל לגבי עסקאות מקרקעין: ככל שתרקמו עסקה יצירתית ומותאמת יותר לצדדים, כך תקבלו שקט לשנים רבות יותר.

אנחנו כאן. למענכם.


אמינות

האדם שתבחרו לייצג אתכם הוא מיופה הכוח שלכם. הוא תמיד יהיה לטובתכם – בכל מצב ובכל סיטוטציה, מול כל גורם או אדם שניתן להעלות על הדעת. מהרגע שהוא מייצג אתכם, זהו האדם שעליו אתם סומכים ב-100%. ויש פן נוסף, לא פחות חשוב, שאנחנו רוצים לציין: לאורך הנסיון העסקי שלנו, נתקלנו בלא מעט מצבים שבהם הושמטו על ידי לקוחות פרטים כאלו או אחרים, מפאת אי נעימות או מתוך הנחה שאם הסיפור יסופר כמו שהם היו רוצים שהוא יהיה – יש סיכוי גבוה יותר להשיג ניצחון. הרצון לייצר מציאות חיובית יותר הוא ברור, אולם אנחנו זקוקים לכל הפרטים, ובכלל זה לדעת מראש מה הנקודות החזקות שלנו כמו גם החלשות, כדי שלא יפתיעו אותנו ברגעי האמת. הניסיון העסקי שלנו מביא עמו את היכולות לקלוט מתי חסרים פרטים, שנדרשים על מנת שנוכל לראות את התמונה המלאה.

ליאור רובס - בעלים ומייסד